gparvin.co@gmail.com 017 3358 0503
چگونه وب سایتی سازگار با تلفن همراه بسازیم

چگونه وب سایتی سازگار با تلفن همراه بسازیم

ارسال شده در تاریخ : ۲۶ شهریور ۹۸

استفاده از اینترنت تلفن همراه برای اولین بار در سال 2016 از استفاده از کامپیوتر پیشی گرفت ، البته این موضوع نباید برای کسی جای تعجب داشته باشد.
از زمانیکه اپل اولین گوشی هوشمند خود را منتشر کرد استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است ، و تلفن های همراه به بخش ثابتی از زندگی روزانه تبدیل شده اند بطوریکه همه ی ما هربار که منزل خود را ترک میکنیم افراد را در حال مشاهده تلفن همراهشان می بینیم.
این تغییر در نحوه ارتباط افراد با وب برای صاحبان وب سایت تعجب برانگیز نیست ، اما این تغییر ضرورت نیاز به سازگاری وب سایت با تلفن همراه را افزایش می دهد.اگر آن دسته از بازدید کنندگانی که با استفاده از تلفن همراه به وبسایت شما سر می زنند ، تجربه خوبی از این کار نداشته باشند از قسمت بزرگی از ترافیک بالقوه ی خود فاصله می گیرید ( و به رتبه بندی موتورهای جستجوی خود در این فرایند آسیب می زنید).
همانطور که قبلا ذکر کردیم شما باید وب سایت خود را با تلفن همراه سازگار کنید . اما پی بردن به این موضوع که شما باید کاری انجام دهید و اینکه چگونه ای کار را انجام دهید دو مبحث متفاوت و مجزا می باشد.

10گام برای سازگار کردن وب سایت با تلفن همراه :
در اینجا چند گام وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا مطمئن شوید که وب سایت شما برای اسفاده کنندگان تلفن همراه مانند استفاده کنندگان کامپیوتر عمل می کند:

1.وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که پاسخگو باشد.

یک وب سایت پاسخگو شامل همه اطلاعات و محتوایی است که سایر دستگاه هایی که به آنها دسترسی دارید این اطلاعات را دارا می باشند،اما این کار نمایش و مرتب سازی بر اساس سایز صفحه نمایش دستگاه اصول را تغییر می دهد.رعایت اصول طراحی برای نسخه موبایل وبسایت اساسی می باشد و سازگاری وب سایت شما با تلفن های همراه برای ادامه حیات وب سایتتان الزامی می باشد. زیرا در این صورت اطلاعاتی که استفاده کنندگان تلفن همراه به آن دسترسی دارند محدود نمی کنید و این افراد همان محتوایی را دریافت می کنند که سایر بازدیدکنندگان به آن دسترسی دارند.از طرفی این کار برای سئو سایت شما مفید خواهد بود.گوگل اعلام کرده بود که این نوع طراحی ، قالب ترجیحی این شرکت برای وبسایت های تلفن همراه است.
اگر چه ساختن یک وبسایت پاسخگو تنها برای افراد مبتدی نیست ، در هر صورت شما باید برای این کار یک شخص حرفه ای استخدام کنید و یا اینکه به دنبال یک طراح وبسایتی باشید که با الگوهای طراحی وبسایت متناسب با تلفن همراه آشنایی داشته باشد.

2.نوشتن اطلاعاتی که پیدا کردن آنها برای افراد آسان تر باشد.

بعضی از افراد هنگام مرور کردن وب سایت با تلفن همراه اهمیتی نمیدهند که چقدر زمان صرف خواندن محتوا و اطلاعات می کنند ، درست مانند زمانیکه با کامپیوتر مشغول مرور کردن هستند.اما سایر افراد می خواهند اطلاعات مورد نیاز خود را در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنند.
فکر کنید به این که افراد هنگام مشاهده وب سایت شما با تلفن های همراه بیشتر به دنبال چه اطلاعاتی هستند،و اینکه این اطلاعات را کجا قرار دهید که واضح و آشکار باشد و پیدا کردن آن راحت باشد.
همچنین سوالات متداول را در نظر بگیرید ، زیرا اکثر افراد هنگام بازدید از وب سایت شما به دنبال آن هستند.ممکن است فرقی نداشته باشد که همه ی پاسخ ها را در مرکز صفحه نخست تلفن همراه قرار گیرند ، اما شما باید آن ها را در مکانی قرار دهید که به راحتی در دسترس باشند.

3.از فلش در طراحی سایت خود استفاده نکنید.

فلش تا حد زیادی طی سال های اخیر به دلیل عدم رضایت محبوبیت خود را از دست داده است ، همچنین استفاده از آن برای سئو خوب نبود.
استفاده نکردن از فلش می تواند زمان باز شدن صفحات را کاهش دهد و مرورگرها و دستگاه های زیادی وجود دارند که دیگر از نمایش فلش حمایت نمی کنند.
نه دستگاه های اندروید و نه ios دیگر فلاش را پشتیبانی نمیکنند،بنابراین اگر شما وب سایتی ایجاد کردید که به هر دلیلی به از فلش در طراحی آن استفاده شده بهتر است هرچه سریع تر شروع به اعمال تغییرات نمائید،در غیر اینصورت و ادامه به استفاده از تکنولوژی منسوخ فلش کاربران شمارا ترک خواهند کرد.

4.استفاده از متاتگ Viewport

متاتگ Viewport یک روش آسان برای کنترل نحوه نمایش وب سایت شما بر روی تلفن همراه است.اگر صفحه ی شما با همان عرضی که روی کامپیوتر نمایش داده می شود ، روی صفحه ی کوچک تلفن همراه باز شود ، برای خواندن هر سطر مجبور خواهید شد دائما به کمک اسکرول افقی به چپ و راست بروید. متاتگ Viewport به مرورگرها اعلام می کند عرض صفحه ی وب سایت شما را با صفحه ی تلفن همراهی که کاربر از آن استفاده می کند هماهنگ شود.

5- خاموش کردن قابلیت autocorrect برای فرم ها

Autocorrect می تواند تعامل کاربر را با نسخه موبایل وبسایت شما کمتر کند. تصور کنید فرم هایی جهت کسب اطلاعات از کاربر بر روی سایت قرار داده اید و autocorrect هم فعال می باشد و اطلاعات اشتباهی را در فرم ها تکمیل می کند و کاربر مجبور می شود عملیاتی اضافی انجام دهد تا فرم ها خالی شود و دوباره با اطلاعات درست پر شود و گاهی این موضوع موجب انصراف تکمیل فرم توسط کاربر می شود.

6- اندازه دکمه های خود را برای کار بر روی نسخع موبایل به اندازه کافی بزرگ در نظر بگیرید

کلیک کردن بر روی یک دکمه با هر اندازه با یک موس به اندازه کافی آسان است، اما هنگامی که شما در حال تلاش برای کلیک کردن با انگشتان خود روی صفحه نمایش گوشی های هوشمند کوچک هستید،متوجه می شوید که کوچک بودن دکمه ها کار انتخاب آنها را سخت می کند . به خصوص اگر چند دکمه کوچک نزدیک به یکدیگر وجود دارد مثل فروشگاه های اینترنتی ، انتخاب اشتباه دکمه دیگر به دلیل کوچک بودن موجب ناراحتی واقعی برای بازدید کنندگان شما خواهد بود.
بهترین راه برای حفظ بازدید کنندگان وب سایت شما استفاده از دکمه های بزرگتر است. هر زمان که یک دکمه را به سایت خود اضافه کنید (و برای همه دکمه هایی که در حال حاضر وجود دارد)، زمان زیادی را صرف کنید و آنها را به شکل مناسب اصلاح نمائید، با این حال می توانید به کمک بسیاری از دستگاه های موبایل که دوستانتان و همکارانتان و یا حتی خانواده شمادر اختیار دارند وبسایت اصلاح شده خود را آزمایش نمائید و از مناسب بودن سایز عناصر در نسخه موبایل مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که انتخاب هر دکمه به راحتی در تمام دستگاه ها آسان است.

7-از اندازه فونت مناسب استفاده نمائید.

خواندن روی یک صفحه کوچک، اگر فونت کوچک باشد، بسیار سخت تر است. بهتر است از اندازه فونت حداقل 14 پیکسل در صفحات وب خود استفاده کنید، اما بر روی تلفن همراه آزمایش کنید که متون چطور دیده می شود و آیا نیاز به بزرگتر و یا کوچکتر کردن سایز فونت می باشد یا نه
همچنین از فونت های استاندارد بهره ببرید و در صورت عدم استفاده از فونت صحیح ممکن است مرورگر بازدید کننده شما نیاز به دانلود فونت داشته باشد و این امر موجب کندی سرعت وبسایت شما می شود، که خبر بدی در نسخه سایت برای تلفن همراه است.

8- فشرده سازی تصاویر و فایل های css را فراموش نکنید.

زمان بارگذاری سایت مهمترین قسمت طراحی می باشد، شما همیشه می خواهید سرعت سایت خود را سریع کنید، این سرعت در نسخه موبایل بسیار مهم است. این بدان معنی است که یک گام خوب برای ساختن نسخه ای از وب سایت شما برای تلفن همراه، فشردن هر چیزی است که فضای بسیار زیادی را در بر می گیرد و باعث افزایش زمان بارگذاری سایت می شود.
بهبود سرعت بارگزاری سایت میسر نمی شود مگر با فشرده سازی تصاویر و فایل های CSS با توجه به این موضوع که باید دقت داشت تاثیر منفی در کیفیت تصاویر ایجاد نشود.

9- امکان تغیر از نسخه موبایل به نسخه دسکتاپ به راحتی فراهم باشد.

بعضی از بازدیدکنندگان نسخه تلفن همراه وب سایت شما ممکن است ترجیح دهند که نسخه دسکتاپ وب سایت شما را ببینند . پس باید امکان تغیر به راحتی و سهولت در اختیار بینندگان باشد.
اطمینان حاصل کنید که اگر بیننده سایت شما هر کدام از نسخه ها چه تلفن همراه و یا نسخه دسکتاپ را ترجیح دهد به آنها اجازه دهید تا این انتخاب را انجام دهند. قطعا شما می خواهید بازدید کنندگان قادر به تعامل با وب سایت شما باشند.

10- به طور مرتب نسخه تلفن همراه سایت خود را تست نمائید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید برای اطمینان از اینکه نسخه وب سایت شما در تلفن همراه خوب کار می کند این است که به طور مرتب آن را بر روی دستگاه تلفن همراه آزمایش کنید. و خودتا با وب سایت بر روی تلفن همراه کار کنید تا نواقص و ایرادات را بیابید و در جهت رفع آن گام بردارید. از کارکنان خود بپرسید که همین کار را انجام دهند و همچنین از کاربران سایت بپرسید و نظرسنجی کنید چرا که بهترین افراد برای قضاوت آنها هستند.
وب سایت خود را مناسب نمایش در تلفن همراه طراحی کنید.
حتی اگر امروز همه چیز را بدست آورید، نحوه نمایش وبسایت و کار کردن در تلفن همراه به طور مداوم تغییر خواهد کرد و وبسایت مناسب و عالی امروز ممکن است فردا همان کار را انجام ندهد. تست را ادامه دهید، در صورت لزوم به تنظیمات کمکی ادامه دهید و در مورد کاربران نسخه تلفن همراه وبسایت خود به عنوان یک اولویت فکر کنید.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت گلستان پردازش آروین می باشد.
© 2019 All Rights Reserved.